systemowe działania w dziedzinie profilaktyki społecznej
Ćwiczenie oddechowe: uważność – koncentracja
#relaksacja #koncentracja #uważność
CZAS I MATERIAŁY
Potrzebujesz 3-5 minut i czas na omówienie. Do tego: minutnik.
PRZEBIEG
Czas ćwiczenia zależy od ciebie. Na początku warto zacząć od 3 minut, przy kolejnych sesjach możesz wydłużać jego czas, jeśli zauważysz, że grupa dobrze sobie radzi.
Poproś uczestników, aby usiedli wygodnie na krześle w ławkach (możesz też zaprosić ich, aby usiedli na podłodze, w rozsypce ze skrzyżowanymi nogami, o ile masz do tego przestrzeń). Następnie poproś, aby „otworzyli” klatkę piersiową – wyprostowali plecy, odchylili ramiona do tyłu oraz skierowali głowę w taki sposób, jakby chcieli popatrzeć na wprost. Wyjaśnij uczestnikom, na czym będzie polegało zadanie, zanim ustawisz minutnik.
Instrukcja: ułóż dłonie jedna w drugiej wewnętrzną stroną do góry i opuść je swobodnie na nogi w dolnej okolicy brzucha.Zamknij oczy, zacznij oddychać naturalnie, tak jak potrzebujesz. Pamiętaj o wyprostowanych plecach.Wyobraź sobie, jak twój oddech przybiera kolor i postać wąskiego strumienia, jak wpływa przez nos i dociera do pępka z wdechem, a następnie zawraca – biegnie od pępka i ucieka przez nos wraz z wydechem. Za każdym razem, gdy zrobisz wdech i wydech, policz kolejną liczbę w myślach. Zapamiętuj liczby pełnych oddechów.
Poinformuj grupę, ile czasu będzie trwało ćwiczenie, ustaw minutnik. Zadbaj o to, aby dźwięk budzika był przyjemny i nie zakłócił przebiegu ćwiczenia.
OMÓWIENIE
Jak się czułeś / czułaś w trakcie tego zadania?
Jak czułeś / czułaś się przed ćwiczeniami, a jak teraz się czujesz?
W jakich sytuacjach takie ćwiczenie może być pomocne?