systemowe działania w dziedzinie profilaktyki społecznej
Królestwo zwierząt
#inteligencjaemocjonalna #bliskość
CZAS I MATERIAŁY
Potrzebujesz 20-25 minut i czas na omówienie. Do tego: nazwy zwierząt, które należy rozwiesić w sali na osobnych kartkach – Goryl, Struś, Wąż, Mysz, Jeż, Złota rybka, Bocian, Lew, Kot, Pies, Delfin. Przygotuj również kartkę z napisem “Inne”.
PRZEBIEG
Zaproś grupę do stworzenia kręgu z krzeseł na środku sali.
Poproś uczestników o zapoznanie się z nazwami zwierząt rozmieszczonymi w sali.
Wspólnie zastanówcie się, jak zachowują się te zwierzęta, kiedy czują złość, np. struś chowa głowę w piasek, czekając, aż emocje miną, a goryl może stawić czoła wrogowi, pochrząkując wyzywająco i znacząco uderzając się w klatkę piersiową.
Następnie poproś uczestników o zastanowienie się nad własnym sposobem reagowania, kiedy przeżywają złość. Jaka jest ich pierwsza reakcja, kiedy złość skierowana jest na kogoś innego? Które ze zwierząt najbardziej przypomina im swoim zachowaniem siebie? Jeśli żadna z zawieszonych nazw nie pasuje, zachęć uczestników do tego, by uwzględnili inne zwierzęta lub wyobrazili sobie hybrydy – na przykład pół–lew i pół-delfin.
Poproś uczestników o ustawienie się przy kartce z nazwą zwierzęcia, które najlepiej przedstawia ich zachowanie podczas doświadczania złości (mogą ustawić się przy kartce z napisem ,,Inne” jeśli nazwa ich zwierzęcia nie została wypisana lub jeśli postrzegają siebie jako hybrydę).
Przejdź po sali i poproś uczestników o opisanie, na czym polega ich podobieństwo do wybranych zwierząt, np.: jestem jak delfin, ponieważ rzadko się złoszczę.
Ćwiczenie można przeprowadzać również w odniesieniu do innych emocji (np. smutku, strachu, radości) oraz z wykorzystaniem innych zwierząt.
OMÓWIENIE
Czy twój wybór zwierzęcia był dla ciebie zaskoczeniem?
Jaką masz poradę dla osoby, która napotka twoje zwierzę?
Co dzieje się w szkole, gdy ludzkie zwierzęta różnych gatunków wchodzą ze sobą w konflikty, np. co stanie się, gdy pokłócą się ze sobą odpowiednik węża i myszy?
Co dzieje się, gdy złoszczą się na siebie przedstawiciele tego samego gatunku, np. jak kłócą się dwaj ludzcy odpowiednicy jeża?
Kluczowe pytanie: opierając się na przemyśleniach dotyczących stylu różnych osób podczas przeżywania złości powiedz, jak mógłbyś zmienić swój sposób pokazywania emocji (np. aby nikomu nie zagrażał)?