systemowe działania w dziedzinie profilaktyki społecznej
Obserwator detali
#koncentracja #pamięć
CZAS I MATERIAŁY
Potrzebujesz 15-20 minut i czas na omówienie. Do tego: kartki, długopisy, obrazki lub przedmioty do zadania, np. obrazek przedstawiający ogród z różnokolorowymi kwiatami, ilustracja z krajobrazem górskim, z różnymi elementami natury, przedmiot (np. zabawka z wieloma ruchomymi częściami i kolorami), obrazek z miejskim krajobrazem, z wieloma budynkami i ludźmi.
PRZEBIEG
Uczestnicy mogą siedzieć w ławkach.
W pierwszym kroku wyjaśnij, że zadaniem będzie dokładne przyjrzenie się obrazkowi lub przedmiotowi dokładnie przez 1 minutę, a następnie odtworzenie jak największej liczby szczegółów.
Rozdaj wszystkim kartki papieru i przybory do pisania.
Wyświetl na tablicy obrazek z wieloma szczegółami lub pokaż przedmiot z różnorodnymi elementami (np. zabawkę, obrazek z krajobrazem, ilustrację). Po upływie 1 minuty zakryj obrazek lub schowaj przedmiot.
Poproś, aby przez kolejne 5 minut zapisywali jak najwięcej szczegółów, które pamiętają z obrazka/przedmiotu. Mogą to być kolory, kształty, położenie elementów itp.
Po upływie czasu na zapisanie szczegółów pokaż ponownie obrazek/przedmiot i wspólnie z grupą sprawdźcie, które szczegóły zostały poprawnie zapamiętane.
W tej grze można przyznawać punkty za poprawnie wymienione szczegóły, w celu dodania elementu rywalizacji. Wtedy zwycięża osoba z największą ilością poprawnych szczegółów.
Doceń wszystkich za ich wysiłek i koncentrację.
OMÓWIENIE
Jakie szczegóły najbardziej utkwiły ci w pamięci? Jak myślisz, dlaczego akurat takie?
Czy trudno było zapamiętać wszystkie szczegóły obrazka/przedmiotu? Dlaczego?
Jakie sposoby zastosowałeś/zastosowałaś, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów?
Jak sądzisz, na ile takie ćwiczenia mogą pomóc w koncentracji na innych zadaniach? Dlaczego?
Jakie inne przedmioty lub obrazki chciałbyś/chciałabyś obserwować w podobny sposób?